Kandil Gecesi

Yayınlanma 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konu Anlatımı

Kandil Gecesi

 

 

Mübarek olduğuna inandığımız kandil gecelerimiz vardır. Bu gecelerde hep birlikte dua eder,  yüce Allah’tan bağışlanma ve yardım dileriz.
 
Kandil gecelerimiz beş tanedir. Bunların dört tanesi mübarek üç aylar olarak bilinen recep, şaban, ramazan ayları içerisindedir.
 
Bu gecelerde bol bol dua eder, yaşamımızı gözden geçirir, kendimizi sorgularız. Yapmış olduğumuz hata ve günahlardan vazgeçmeye söz veririz. Geçmişlerimizi anar, onlar için de dua  ederiz.
 

 

Şu beş mübarek gece
 
Birbirinden yüce.
 
Allah’a yaklaşalım
 
Bu geceler gelince...
 

Mevlit, doğum gecesi
 
Sevgili peygamberin.
 
En kutlu gecedir

Göklerin ve yerlerin...
 


Gökhan EVLİYAOĞLU
 

Kandil geceleri şunlardır:
 
Mevlit Kandili:
 
Peygamberimizin doğduğu gecenin yıl dönümleri Mevlit Kandili olarak kutlanır. Peygamberimiz hicri takvime göre 12 Rebiülevvel’de doğmuştur. Bugün kullandığımız miladi takvime göre Peygamberimizin doğum tarihi 20 Nisan 571’dir.
 
Mevlit Kandili’nde, Peygamberimizin doğumunu anlatan Mevlit okutulur. Nisan ayının ikinci haftasında Kutlu Doğum Haftası olarak çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlenir.
 
Regaip Kandili
 
Recep ayının ilk Cuma gecesi, hem Recep ayının hem de üç ayların girişi kutlanır. Üç aylar İslam’da mübarek aylardır. Müslümanlar, bu aylarda ibadetlerini ve hayırlarını arttırır, sözlerine ve davranışlarına her zamankinden daha çok dikkat ederler.
 
Regaip, arzu edilen, çok rağbet edilen (aylar) demektir. Regaip Kandili, üç ayların girişinde Müslümanların ilgisini bu mübarek aylara çeker.
 
Miraç Kandili:
 
Miraç Kandili, Recep ayının 27. gecesi kutlanır. Peygamberimiz bu gece Allah’ın huzuruna çıkarılmıştır. Günde beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu nedenle namaza mü’minin miracı denilmiştir.
 
Berat Kandili:
 
Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi kutlanır. Bu gecede Müslümanlar, işledikleri hatalardan ve günahlardan tövbe eder; bağışlanma dilerler. Bu gece Allah’ın rahmet ve mağfiretinin dolup taştığı gece olarak bilinir.
 
Kadir Gecesi:
 
Kandil geceleri arasında en mübarek gecedir. Çünkü bu gece, kıyamete kadar insanlığa yol gösterecek olan Kuranıkerim indirilmiştir. Allah bu geceyi bin aydan daha bereketli olarak nitelendirmiştir:
 
Biz Kadir Gecesi’nde indirdik onu.
Bilir misin Kadir Gecesi nedir?
Kadir Gecesi bin aydan bereketlidir.
Rablerinin izniyle,
O gecede,
Ruh ve melekler yağar,
Türlü [bereketli] işler için…
 
Selamet, huzur ve sükun [kaplar geceyi]
Fecir sökene kadar…