Cuma Günü Ve Ramazan Ayı

Yayınlanma 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Yazılı Soruları ve Testler

Cuma Günü ve Ramazan Ayı

 

 

Önemli günlerimizden birisi de cuma günüdür.
 
Cuma namazı Cuma öğle namazını vaktinde kılınır. Cuma namazı cemaatle kılınan bir namazdır.
 
İslâm dini insanların birlik ve bütünlük içinde yaşamalarına büyük önem vermiş-tir. Bunun için cuma namazı gibi bazı namazların toplu hâlde kılınması emredilmiştir. Bu da İslâm’ın toplumsal birlik ve bütünlüğe ne ölçüde önem verdiğini gösterir. Yüce Allah şöyle buyurur: “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman Allah’ı anmaya koşun... Namaz bitince yeryüzüne yayılın ...” (62/Cuma suresi, 9-10)
 
Cuma günleri mümkünse banyo yapılır. Temiz elbiseler giyilir ve öğle vaktinde camiye gidilir.
 
Cuma günü camide vaaz edilir. İmam cuma namazı için hutbe okur, hutbede genellikle o günlerin önemli olaylarını hatırlatır. Gerekiyorsa yardımlaşma çağrısı yapılır.
 
Cuma namazları geçmiş tarihimizde çok önemli kararların alınmasını da sağla-mıştır. Kurtuluş Savaşımız camilerde okunan hutbelerle halka bildirilmiş, camide oluşan birlik ve beraberlik duyguları bağımsızlığımızın kazanılmasına büyük katkı sağlamıştır.
 
**********
 
Ramazan, İslâm’da önemli bir ay-dır. Bu nedenle ramazan başlamadan ön-ce hazırlıklar yapılır.
 
Ramazan orucu için hazırlıklar, bu ay girmeden önce başlar. Özel iftarlıklar hazırlanır. Ramazan ayı boyunca gece sahura kalkılır. Gündüzleri oruç tutulur. Geceleri teravi namazları kılınır.
 
Ramazan geleneği olarak gece sahura kalkmak için davul çalınır. Ramazan ile ilgili çeşitli maniler söylenir.
 
Mü’minlere müjde olsun
 
Geliyor mübarek Ramazan
 
Camiler hep nurla dolsun
 
Geliyor mübarek Ramazan
 
Bu ayda yoksullar gözetilir. Yoksullara yapılan yardım bu ayda çok artar. Sevgili peygamberimiz ramazan ayının bir rahmet ayı olduğunu bildirir. Yoksulların  bayrama daha hazırlıklı girmeleri sağlanmaya çalışılır.
 
Sevgili peygamberimiz şöyle buyurur: “Ramazan geldiğinde cennet kapıları açılır...” (Riyazüssalihin, C.II, 489) Böylece Hz. Muhammed Ramazanda, insanların diğer zamanlardan daha çok cennete girmelerine yardımcı olacak güzel davranışlarda bulunmayı öğütlemektedir.