5. Sınıf Türkçe Proje ödevi konuları

5.SINIF TÜRKÇE DERSİ PROJE ÖDEV KONULARI

1.Şiirlerle Türkiye

2.Ben yazar oldum. (Masal yazıyorum.)

3.Belli bir konu ile ilgili 10 tane şiir.

4.En sevdiğiniz arkadaşınıza doğum gününde vermek üzere bir oyuncak tasarlayın.Tasarladığınız oyuncağı çizerek gösterin.Arkadaşınıza oyuncağı nasıl kullanacağını anlatın.Oyuncağı

ile oynarken nelere dikkat etmesi gerektiğini açıklayınız.Tasarladığınız oyuncağın özelliklerini yazınız.

5.Türkiye’nin en merak ettiğiniz ili ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapınız.Tarihi,turistik yerleri,doğal güzellikleri,geçim kaynakları,eğitim düzeyi,nüfusu vb. Her türlü resim,fotoğraf,yazı,şiirle zenginleştirerek sunumu aktarın.

6.Şiirlerle Türkiye(Türkiye’yi anlatan şiirler bulma ve yazma. Bulunan şiirlerin Türkiye’nin hangi özelliğini anlattığını tespit etme. )

7.Yöremizde anlatılan efsanelerin araştırılması

8.Günlük tutulması

9.Zihinde tasarladığımız bir hikayeyi karikatürize etme.

10.Zihninden hikaye yazma…..

11.Atatürk gülümsüyor neden?

12.Şiirlerle Türkiye

13.Cam

14.Günlük yaşamda teknoloji

15.Rüyalarımız

16.Su Hayattır

17.Çocuk dergisi hazırlama

18.“Karagöz Hacivat” Kimdir? Gölge Oyunu Nasıl Oynanır?” Konusunda araştırma.Araştırmaları bir rapor haline getirerek grupça Hacivat Karagöz kuklası yaparak bir gölge oyunu yazıp sınıfta oynama

19.Drama çalışması (Kurtuluş Savaşı yıllarında olduğunuzu düşününüz.Yaşadığınız yerdeki halkı,Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yanında,Milli Mücadeleye katkıda bulunmaya ikna etmek için bir toplantı düzenlediğinizi farz ediniz.Grup çalışması ile bu toplantıyla ilgili bir drama hazırlayınız)

20.Hikaye yazma çalışması