6.Sınıf Fen Teknoloji Konu Anlatımı 71

Yayınlanma 6. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı

Yeryüzünde pek çok hayvan yaşar. Bunların bir kısmı evcilleştirilmiştir. Hayvanları insanlarla birlikte yaşarlar. Evcil olmayanlar; başı kontrolsüz dağ bayır gezer dururlar. Hayvanlar duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. İlk çağlarda insanlar hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağları yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar, hayvanlara yaklaştılar. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ ve bal hayvanlardan sağlanır.

 

 

Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır. Kafesteki muhabbet kuşunun ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız.

 

 

Hayvan dostları ilk kez İngiltere'de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliğini kurdular. Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyon'unu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim'i "Hayvanları Koruma Günü" ilan etti. Her yıl Ekim ayının 4.günü Hayvanları Koruma Günü olarak kabul edilmiştir. O gün gelince okullarda, radyo ve televizyonlarda hayvanların faydaları üzerinde konuşmalar yapılır. Hayvanlara karşı nasıl davranılması gerektiği anlatılır.

 

* Hayvanların Korunması için Neler Yapalım? 

- Zor durumda kalmış hayvanları koruyalım. Onların bakımına yardımcı olalım. 

- Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım. 

- Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan bu davranış yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenleri uyaralım. 

- Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmayalım. Yumurtalarını almayalım. Avlanma mevsimi dışında kesinlikle av hayvanlarını avlamayalım. 

- Hayvanları korkutmayalım, ürkütmeyelim. Onlara şakadan da olsa eziyet etmeyelim. 

- Bakamayacağımız hayvanları eve almayalım. Biz almazsak belki bakabilecek biri alır. 

- Yiyecek artıklarımızı, özellikle ekmeği çöplüğe atacağımıza yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine verelim. 

- Sapanla kuş avlamayalım. Avlamak isteyenlere engel olalım. Avlanmak isteyenlere engel olalım.

 

Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Özlü Sözler

- Hayvana binecekseniz, tatlılıkla bininiz. 

- Yük vuracaksanız, takatinin üzerinde yüklemeyiniz. 

- Kesecekseniz, en az ıstırap verecek şekilde kesiniz. (Hz. Muhammed s.a.v. ) 

- Kuşlar, doğa adlı annenin en güzel çalgıcılarıdır. (Gavin DOUGLAS )

- En iyi arkadaşınız hayvanlardır. Ne soru sorarlar, ne de kusur bulurlar. (George ELlIOT)

- Hayvanı seversen, o da sevildiğini bilir