Toplumsal Dayanışma İbadeti Olarak Sadaka

Yayınlanma 7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Bir insanın kendi isteğiyle, yalnızca Allah rızası için yaptığı her türlü yardım ve iyiliğe sadaka denir. sadakada zaman ve miktar sınırlaması yoktur. Ayrıca sadaka verecek kişinin zengin olması da gerekmez.

 

Herkesin yararlanacağı cami, okul, yurt, ve hastane gibi hayır kurumları yaptırmak veya bu kurumların yapımına katkıda bulunmak da sadakadır. Bu tür sadakaya “sadakai cariye” denir. Sadakai cariye kesintisiz sevap getiren iyilik anlamına gelir ve sahibine, öldükten sonra bile sevap kazandırmaya devam eder. Peygamberimiz bu konuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur:

 

“İnsanlar öldüğü zaman amel defteri kapanır. Ancak sadakai cariye işleyenlerin, topluma yararlı bir eser bırakanların ve kendisine hayır dua eden bir çocuk yetiştirenlerin amel defteri kapanmaz.”

 

Sadaka sadece maddi konularla sınırı değildir. İnsanın bilgisini diğer insanlarla paylaşması, onlara güler yüz göstermesi, bir problemini çözmesi, insanlığın yararına bir başarı gerçekleştirmesi gibi yararlı iş ve davranışlar sadaka olarak değerlendirilebilir.

 

Hayvanlara iyi davranmak, onlara yiyecek veya su vermek de bir sadaka; onlara kötü davranmak, yuvalarını bozmak, yaşam alanlarını kirleterek yok etmek ise günahtır.

 

Sadaka vermek bir gönül işidir. Bu nedenle zorunlu tutulmamıştır. Bununla birlikte, Ramazan ayında zengin olanların fitre vermeleri vacip görülmüş, böylece insanlar hayra teşvik edilmiştir.